Americká cla na ocel a hliník poškodí ekonomiku

Začátkem března podepsal americký prezident Donald Trump dekret o uvalení 25% cla na dovoz oceli a 10% cla na dovoz hliníku. Okamžitě tak spustil vlnu obav ohledně dopadu tohoto kroku na světové ekonomiky. Opatření má začít platit koncem března 2018.

Přestože americký prezident Trump připustil výjimky pro některé státy (Kanada, Mexiko), podle Evropského ocelářského sdružení (Eurofer) poškodí tento krok jak ekonomiky Evropské unie tak i samotných USA. "Opatření se bezdůvodně týká i výrobců z EU, kteří výrazně utrpí ztrátou jednoho z nejdůležitějších exportních trhů. Zdůvodnění věci národní bezpečností - a spojení cel s financováním NATO - je absurdita,“ uvedl Axel Eggert, generální ředitel Eurofer, k jehož členům patří firmy jako ArcelorMittal, ThyssenKrupp nebo Tata Steel Europe.

Podle agentury AP mohou země, kterých se budou cla týkat, jednat s americkou vládou ohledně možnosti k urovnání obchodního sporu. "Budeme féroví a pružní, ale budeme chránit americké dělníky," komentoval Trump své rozhodnutí. Zároveň upozornil Mexiko a Kanadu, že jejich výjimka je dočasná a je podmíněna dohodou o změně pravidel Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Výjimka na cla tak může klidně padnout.

Dovoz oceli do USA
1. Kanada 16,7 %
2. Brazílie 13,2 %
3. Jižní Korea 9,7 %
4. Mexiko 9,4 %
5. Rusko 8,1 %
6. Turecko 5,6 %
7. Japonsko 4,9 %
8. Německo 3,7 %
9. Tchaj-wan 3,2 %
10. Čína 2,9 %
11. Indie 2,4 %
zdroj: Wood Mackenzie

Problém pro českou ekonomiku? Nebezpečná spirála rostoucích cen

Image 3
Cla na ocel a hliník

"Zdá se, že nejen USA, ale i řada dalších zemí postupuje v duchu nového nacionalismu, postupují stále více ochranářsky. Je to potenciálně velmi nebezpečné, svět to zažil ve 30. letech minulého století a víme, k čemu to vedlo," řekl k problému hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v pořadu Horizont ČT24. "Pak se dostaneme do nebezpečné spirály rostoucích cen a hry na nacionalistickou strunu a to nevede k ničemu dobrému," doplnil Kovanda.

Zavedení samotných cel na ocel a hliník by pro českou ekonomiku nemělo mít výrazné následky. Mnohem větším problémem by byla právě odvetná opatření EU vůči USA. "Pak to bude válka a dostaneme se do spirály, čehož se asi bojíme nejvíc," řekl Martin Kořínek, ředitel firmy Grammere, výrobce autosedadel. "EU by se měla snažit situaci uklidňovat a nepřijímat okamžitě protiopatření," dodal Kořínek. České firmy vyváží do USA minimum výrobků, hlavním exportním trhem je Evropa, hlavně sousední Německo.

Trump zavedením cla na ocel a hliník riskuje obchodní válku

"Může to znamenat konec desítek tisíc pracovních míst v evropském ocelářství a souvisejících sektorech," varoval ředitel Euroferu Eggert s tím, že o práci mohou v souvisejících sektorech přijít lidé také v USA. Ke kritice se připojily i Kanada, Mexiko a asijské státy. "Trumpovo chování je hrozbou pro globální výrobce oceli a vyvolá odpor dalších zemí,“ uvedlo Čínské sdružení železa a oceli (CISA) a již apelovalo na čínskou vládu na zavedení odvetných cel na dovoz americké produkce.

Protiopatření lze čekat i ze strany EU, jelikož Trumpovy plány mohou být v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Komisařka EU pro obchod Cecilie Malmströmová v Bruselu prohlásila, že protiopatření by zahrnovala clo na americké ocelářské a zemědělské produkty a další zboží jako bourbon, arašídové máslo nebo pomerančový džus. Unie také avizovala, že odvetné kroky budou směřovat k zasažení hlavně Trumpových stranických podporovatelů. "Existuje reálný potenciál další eskalace," uvedl k tomu šéf WTO Roberto Azevedo.

K oprávněné obavě se připojil také Mezinárodní měnový fond (MMF). "Dovozní omezení, která oznámil prezident USA, pravděpodobně způsobí škody nejen mimo USA, ale také samotné americké ekonomice, včetně jejího zpracovatelského a stavebního sektoru, které jsou velkými uživateli hliníku a oceli," stojí ve stručném prohlášení MMF. "Obchodní válka není v ničím zájmu. Budeme situaci velmi pozorně sledovat,“ doplnil Azevedo z WTO.

Dovoz hliníku do USA
1. Kanada 56 %
2. Rusko 8 %
3. Spojené arabské emiráty 7 %
zdroj: Alcoa

Image 2
Kritika na zavedení cel také uvnitř amerického Kongresu

Kritika na zavedení cel také z amerického Kongresu

Trump není kritizován jen zvenčí, ale i z amerického Kongresu. Kontroverzním rozhodnutím se postavil proti většině Republikánské strany, významným představitelům průmyslu a proti některým ze svých poradců, kteří ho před zahraničními odvetami a zpomalením hospodářského růstu varovali. Ekonomové navíc upozorňují, že oblasti, kterým chce Trump pomoct, mohou dopadnout nejhůře. "Plním slib, který jsem učinil během kampaně, musíme chránit náš průmysl," reagoval Trump, který již před volbami tvrdil, že "obchodní války jsou dobré a dají se snadno vyhrát."

Republikánský senátor Ron Jonson Trumpův názor nesdílí a označil cla za riskantní. "Nejsem si jistý, zda se dá v obchodní válce vůbec vyhrát," řekl. "Mohou být jen tací, kteří ztratí méně než ostatní," dodal Johnson. Jiný jeho kolega ze strany Jeff Flake prohlásil, že navrhne zákon, který cla zruší. Předseda senátního finančního výboru Orrin Hatch zase slíbil spolupráci s vládou za účelem zmírnění škod Trumpova dekretu.

USA největším dovozcem oceli na světě

Za devět měsíců roku 2017 se dovoz oceli do USA zvýšil na 26,9 mil. tun z 22,5 mil. tun. USA se v roce 2016 na globálním dovozu oceli podle objemu podílely 8 %. Podle hodnoty měla ocel na celkové hodnotě dovozu zboží do USA podíl jen 1 %. Spojené státy dovážejí ocel z více než 110 zemí. Mezi roky 1962 až 2005 zaniklo v ocelářském průmyslu v USA 75 % pracovních míst. Studie Amerického hospodářského svazu však ukázala, že to bylo způsobeno hlavně zlepšením výrobních technologií.

text: redakce | foto: Pixabay.cz | zdroj: ČTK, ekonomika.iDnes, echo24, iHned, W4t.cz